Mart Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Nisan Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Fotoğrafçılıkta İleri Adımlar

Yücel Tunca İle Belgesel Fotoğraf

5 oturum, 13 saat

450 TL (+KDV)
Öğrenciler için: 360 TL (+KDV)

Online Kayıt

Yücel Tunca İle Belgesel Fotoğraf


Saatler: 19:30 - 22:00
Süre:  13 Saat
Fiyat: 450 TL (+ KDV)
Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Kulübü üyelerine 400 TL (+KDV)

Belgesel Fotoğraf Projesi Geliştirme Atölyesi, uzun soluklu bir çalışma ile fotoğraflı öyküler anlatmaya giriş niteliğinde bir atölyedir. Atölyenin hedefi, katılımcılara konu seçiminde doğru kararlar almayı; araştırma ve bağlantıları etkili biçimde oluşturmayı; fotoğraf çekiminde kullanılan tekniğin üslubu belirleyişini; fotoğraf seçiminin hikâye bağlamına etkisini ve proje metinlerinin anlatıdaki bütünleyici unsur oluşunu göstermek, önerilerde bulunmak ve belgesel fotoğraftaki farklı yaklaşımları tartışmaktır. Atölye sonunda tüm katılımcılar küçük bir belgesel fotoğraf projesini tamamlayacaklardır. Bu atölye, aynı zamanda bir yıllık Belgesel Fotoğraf Programı nın hazırlığı niteliğindedir ve tamamlanan projeler Belgesel Fotoğraf Programı na başvuru sırasında adaylardan istenen belgesel fotoğraf portfolyosu olarak değerlendirilebilecektir.

ATÖLYE İÇERİĞİ
Belgesel Fotoğraf Üzerine Düşünceler, Yaklaşımlar, Örnekler
Belgesel Fotoğraf Projesi Nasıl Hazırlanır?
Konu Seçimleri, Araştırma ve Gözlem Sonuçlarının Paylaşılması, İş Planının Hazırlanması
Çekim Sürecinin İş Planı Üzerinden Kontrolü, İlk Çekimlerin Değerlendirilmesi ve Eleştirisi
Fotoğraf Seçkilerinin Yapılması, Metinlerin Yazımı
Fotoğraf Seçkilerinin Tamamlanması, Metinlerin Yazımı
Final Sunumu ve Final Değerlendirmeleri

Yücel Tunca (Kurucu)
Yücel Tunca (Kurucu)

1966 yılında Diyarbakır'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. 1997 yılına kadar aktif olarak basın fotoğrafçılığı yaptı. Orta öğretim okulları ve üniversite gibi eğitim kurumları ile özel ve kamu kurum ve kuruluşlarında fotoğraf üzerine dersler, seminerler ve konferanslar verdi, panellere katıldı.

1996-2005 yılları arasında İstanbul Saydam Günleri'nin, 2007 yılında da ULİSfotoFEST'in kurucusu olarak düzenleme komitelerinde yer aldı.

1997'de Koridor Reklam ve Tanıtım Fotoğrafçılığı'nı Nurdan Sözgen ve Mehtap Yücel ile birlikte kurdu.

2004 yılında kurulan Fotoğraf Vakfı'nın kurucu üye vasfıyla yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.

2004 yılında Galata Fotoğrafhanesi'ni kurdu ve halen fotoğraf eğitimi alanındaki çalışmalarına burada da devam ediyor.

http://www.yuceltunca.net/         yuceltunca@gmail.com

Sonraki Adımlar

  • Fotoğrafçılıkta İleri Adımlar başlığı altında topladığımız atölyelerden dilediklerinize katıldıktan sonra sizlerle Fotoğraf İşleme Atölyeleri’nde ve Uzun Süreli Programlar’da da buluşmak isteriz.
  • Fotoğraf İşleme Atölyeleri, sayısal fotoğraf üretenlerin veya analog üretimde bulunup fotoğraflarını daha sonra sayısal ortama aktarmak isteyen fotoğrafçıların, hatta grafik alanında çalışanların bilmeleri gereken photoshop yazılımını kullanmayı üç kurda (Başlangıç, İleri ve Ustalık düzeylerinde) öğrenmelerini hedefliyor.
  • Fotoğrafçılığınız geliştikçe belgesel fotoğraf alanına ilgi duyduğunuzu düşünmeye başlarsanız sizi, Türkiye’de başka bir benzeri olmayan ve 12 ay süreli Belgesel Fotoğraf Programı’na, hemen sonrasında Belgesel Fotoğrafta Ustalık Düzeyi Programı’na ve fotoğraf editörlüğü konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz Türkiye’de sadece Galata Fotoğrafhanesi’nde yürütülen Editörlük Programı’na bekliyoruz.
  • Unutmayın: Galata Fotoğrafhanesi’nde en az bir atölyeye katıldığınızda Belgesel Fotoğraf Programı hariç diğer tüm atölyelerden % 20 indirimle yararlanabiliyorsunuz.