Mart Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Nisan Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Uzun Süreli Programlar

  1. Belgesel Fotoğraf Programı
  2. Belgesel Fotoğrafta Ustalık Düzeyi

Fotoğrafçılar izlenimlerini, duygu ve düşüncelerini tek kare ile anlatabildikleri gibi daha derinlemesine anlatılar oluşturmak amacıyla belgesel fotoğraf serileri de yapabiliyorlar. Bir olayın, bir olgunun, bir sürecin hikâyesini anlatan fotoğraf serilerinden belgesel içeriğe sahip, belgesel fotoğraf disiplininin farklı üsluplarıyla oluşturulmuş bu foto-hikâyeler günümüzde özellikle internetin getirdiği olanaklarla insanlar arasındaki iletişimde büyük bir alan kaplamaya başladı. Galata Fotoğrafhanesi, Fotoğraf Vakfı ile yaptığı işbirliğinin de yarattığı enerji ile Belgesel Fotoğraf alanındaki uzun soluklu programları 2009 yılından bu yana uygulamaya ve bu alanda çeşitli mecralar oluşturmaya devam ediyor.

Belgesel Fotoğraf alanında iki aylık kısa atölyelerin yanı sıra süresi 12 aya ulaşan programları ilk olarak 2009 yılında hayata geçiren Galata Fotoğrafhanesi bugün daha da çeşitlenmiş seçeneklerle fotoğrafçıların üretimlerine katkıda bulunmaya devam ediyor. 
Basın Fotoğrafçılığını da kapsayacak biçimde Toplumsal Belgesel ve Kişisel Belgesel kategorilerinde programların yürütüldüğü Galata Fotoğrafhanesi'nde geleneksel görsel anlatı yöntemlerinin yanı sıra çağdaş görsel anlatı yöntemleri de araştırılıyor ve uygulanıyor.
Uzun Süreli Programlar başlığı altında 12 ay süren Belgesel Fotoğraf Programı, 3 ay süren Belgesel Fotoğrafta Ustalık Düzeyi Programı ve 4 ay süren Editörlük Programı yer alıyor.
Bu programların tamamı bilgi ve yöntem paylaşımı, araştırma, tartışma ve uygulama süreçlerini içeriyor.

 

Bir Öneri

Uzun Süreli Programlar’a devam etmek isteyen katılımcıların, programlara başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi edinmelerini, programlar kapsamında dersler veren öğreticileri araştırmalarını, programlara devamlılık ve üretim sürecine katılım bakımından kişisel durumlarını dikkatlice gözden geçirmelerini öneriyoruz.

Sonraki Adımlar

  • Uzun Süreli Programlar’ına devam eden ya da tamamlayan katılımcılarımız, Galata Fotoğrafhanesi’nin web üzerinden yayın yapan www.ajanstabloid.com adresindeki haber fotoğrafçılığı, foto-röportaj ve fotoğraf serileri sitesinde üretimlerini paylaşabiliyor, dönem sonlarında açılan sergilerde fotoğraflarını sergileyebiliyor ve Fotoğraf Vakfı tarafından düzenlenen Belgesel Fotoğraf Günleri’nin organizasyon ekibinde gönüllü olarak görev alabiliyor.