Şubat Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Mart Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Hakkımızda

Galata Fotoğrafhanesi, Yücel Tunca ve Orhan Cem Çetin tarafından, 2004 yılında Galata'da Serdar-ı Ekrem Caddesi'nde kuruldu. Aradan geçen yıllar içerisinde düzenlediğimiz atölyeler ve etkinliklerle 1000'den çok amatör ve profesyonel fotoğrafçının gelişimine katkıda bulunduk. Galata Fotoğrafhanesi olarak çok yönlü fotoğraf eğitimlerinin yanı sıra sergiler, söyleşiler, belgesel film gösterimleri, geziler ve festivallerle, yayınladığımız dergi ve kitaplarla, kültür hayatında etkili biçimde yer almaya özen gösterdik.

2007 yılından itibaren, Yücel Tunca'nın kurucuları arasında yer aldığı Fotoğraf Vakfı ile ortak çalışmalar yürütmeye başladık. Özellikle genç gazetecilere, çocuk fotoğrafçılara ve belgesel fotoğraf alanına yönelik çalışmalarda Fotoğraf Vakfı'nın yanında yer aldık, destek verdik, vakfın ilkelerine uygun faaliyetler yürüttük.

2008 yılında Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Kulübü'nün kurulmasının ardından üyelerimizle birlikte çeşitli sivil toplum örgütlerinin ortaklığıyla sosyal projelere imza attık.

2009 yılında kısa süreli atölyelerimizin yanında uzun süreli eğitim programları uygulamaya başladık ve bu programları Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi adıyla sürdürüyoruz. Mart 2009'da Akademi'nin ilk uzun süreli eğitim projesi olan Belgesel Fotoğraf Programı'nı, aynı yılın Ekim ayında da Basın Fotoğrafçılığı Programı'nı başlattık.

Galata Fotoğrafhanesi'nin, Türkiye'nin en köklü fotoğraf eğitim yapılarından biri haline gelmesine katkıda bulunan dostlarımızın katkılarına, emeklerine buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz: Zaman sıralamasıyla, Belgin Çöleri, Gençer Yurttaş, Esra Mehmetoğlu, İsmail Gökçe, Vedat Ateş, Pelin Durtaş, Eren Aytuğ ve Volkan Doğar'ın değer biçilemeyecek katkılarıyla bugüne ulaştık. Fotoğrafhanenin günlük hayatına çeki düzen veren yardımcılarımız Özlem Atasoy, Sevgi Ata Çetin, Saygın Serdaroğlu, Gülsüm Saatçi, Sinan Targay, Bihter Çelik ve Yasin Akgül'ün desteklerini ve dostluklarını yanımızda hissetmeseydik bugünlere kolay kolay gelemezdik. Son yıllardaki özverili emeği, katılımcılığı, enerjisi ve güven duygusu veren dostluğu ile fotoğrafhaneyi sırtlayan Gülnaz Bingöl'e ayrıca teşekkür etmek boyun borcumuz… Ayrıca Galata Fotoğrafhanesi'nin programlarına burslu olarak katılan ya da staj için belirli bir zaman dilimini bizimle geçiren onlarca dostumuza da buradan teşekkürlerimizi bir kez daha iletmek istiyoruz.

Galata Fotoğrafhanesi'ni, Türkiye fotoğraf dünyasındaki bugünkü konumuna getiren, akademik yapıları dahi özendiren birbirinden kıymetli öğreticilerimize teşekkürün en büyük paylarından birini ayırmak gerekiyor. Yapageldiğimiz, gerek kısa süreli atölye çalışmalarında, gerekse de uzun soluklu belgesel fotoğraf ve basın fotoğrafçılığı programlarında seminerler veren, atölyeler yapan kırka yakın öğreticimiz, paylaştıkları bilgileriyle dağarcığımızın genişlemesine, deneyimleriyle de kişisel gelişimimize büyük katkılarda bulunuyorlar.

Ve elbette ki en büyük teşekkürü, yıllardır sürdürdüğümüz atölyelerin, sayıları binlerle ifade edilebilecek katılımcılarına, öğrencilerimize ayırmak gerekiyor. Galata Fotoğrafhanesi'nin salt fotoğraf bilgisi paylaşılan bir yapı olmadığının, yaşamın birçok parçasının paylaşıldığı, düşüncelerin tartışıldığı, yeniden üretildiğinin farkındalığı ile bizimle birlikte oldular, olmaya devam ediyorlar. Bugün birçok katılımcımız artık çok yakın dostlarımız, hayatı paylaştığımız dostlarımız haline gelmiş durumda. Dayanışmaları ve dostlukları için şükranlarımızı sunuyoruz.

Fotoğrafın uzun, zahmetli ancak bir o kadar da keyifli, dönüştürücü, özgürlükçü, ayrımcılıktan uzak eşitlikçi yolculuğunda bizimle birlikte yürüyen herkese dostlukla, sevgi ve saygıyla...