Nisan Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Mayıs Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Anlamak ve Anlatabilmek İçin

Senin Hikâyen Hangisi?

Belgesel Fotoğraf Programı


Online Kayıt

Belgesel Fotoğraf Programı

2009 yılında çalışmalarına başladığımız Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi kapsamında yürütülen Belgesel Fotoğraf Programı yıllar içerisinde gelişerek, fotoğrafçılara belgesel fotoğraf projelerini planlama ve uygulama olanağı sağlıyor. 20'ye yakın fotoğrafçı ve akademisyenin, fotoğraf ve sosyal bilimler alanında verdiği seminer, atölye ve proje oturumlarından oluşan 12 ay süreli programa başvurular arasından seçilen en çok 17 fotoğrafçı kabul ediliyor. 
Programda, Belgesel Fotoğraf Tarihi,  Türkçe Yazım Teknikleri, Çağdaş Belgesel Fotoğraf, Fotoğraf ve İdeoloji, Fotoğrafta Sayısal Düzenlemeler, Fotoğraf ve Psikoloji, Fotoğrafçılık Editörlüktür, Multimedya, Görsel Antropoloji, Açık Yapıt Fotoğraf, Fotoğraf ve Göstergebilim seminerlerinin yanı sıra Ömer Orhun Atölyesi, Orhan Cem Çetin Atölyesi, Berge Arabian Atölyesi, Özcan Yurdalan Atölyesi, DelIzia Flaccevento Atölyesi, Kemal Cengizkan Atölyesi ve Yücel Tunca ile Proje Oturumları yapılıyor.

www.fotografakademisi.org sitesindeki online başvuruda bulunan katılımcı adayları, web sitesinden duyurulan tarihlerde belgesel içerikli portfolyo ve katılım niyetini özetleyen bir başvuru mektubuyla programa önkayıtlarını yaptırabiliyor. Ardından yapılan tanışma amaçlı mülakatlar neticesinde katılımcı grup belirleniyor.

Program kapsamındaki seminerler ve atölyeler Kasım-Temmuz ayları boyunca ayda üç Pazar günü, Ağustos-Kasım aylarında ise ayda iki Pazar günü, 12:00-19:00 saatleri arasında yapılıyor.

Program boyunca üretilen grup ve bireysel projeler dönem sonunda sergileniyor ve www.ajanstabloid.com sitesi başta olmak üzere farklı mecralarda paylaşıma açılıyor.

Program hakkında daha detaylı bilgiler, geçmiş dönemlerin ders ve öğretici listeleri, katılımcıların üretimlerinden örnekler ile tüm katılım koşulları ve önbaşvuru formu www.fotografakademisi.org sitesinde yer alıyor.

Sonraki Adımlar

  • Uzun Süreli Programlar’ına devam eden ya da tamamlayan katılımcılarımız, Galata Fotoğrafhanesi’nin web üzerinden yayın yapan www.ajanstabloid.com adresindeki haber fotoğrafçılığı, foto-röportaj ve fotoğraf serileri sitesinde üretimlerini paylaşabiliyor, dönem sonlarında açılan sergilerde fotoğraflarını sergileyebiliyor ve Fotoğraf Vakfı tarafından düzenlenen Belgesel Fotoğraf Günleri’nin organizasyon ekibinde gönüllü olarak görev alabiliyor.